Jakim sposobem można zaoszczędzić na budowie domu?

Planowanie budowy własnego przyszłego mieszkania to nie wyłącznie wybranie działki pod budowę lub także dobrego projektu domu – to przede wszystkim policzenie, czy uda nam się zgromadzić środki na sfinansowanie tak istotnej inwestycji. Jeżeli okaże się, iż nagromadzone fundusze są nadmiernie skromne, można jakkolwiek wspomóc się kredytem hipotecznym, większość osób rozpoczynających budowę domu tak oczywiście robi.

Tak więc po określeniu swoich potencjalnych finansów wolno przystąpić do poszukiwania właściwej działki, a następnym krokiem będzie ustalenie, jakie projekty domów wchodzą w grę, czy poprawniej będzie zakupić już gotowy projekt (wersja najtańsza), zakupić projekt oraz poprosić projektanta o naniesienie pewnych zmian, zgodnie z naszymi wyczekiwaniami, czy także zlecić wykonanie projektu domu pracowni architektonicznej (alternatywa najdroższa). Co jednakże zrobić, kiedy tak właściwie okaże się, że symulowany koszt budowy naszego domu, wspólnie z kupnem działki oraz projektu jest większy niż dopuszczalne do zgromadzenia środki na budowę domu? W takiej sytuacji nie wypada od razu poddawać się, lecz poszukać z jednej kwestii możliwości dodatkowego sfinansowania inwestycji, a po wtóre – możliwości wygenerowania oszczędności, a wobec tego pewne przetasowania wydatków.

Będzie to dopuszczalne na pojedynczych etapach budowy domu, jednak należy przyjąć przy tym żelazną zasadę – żeby nie oszczędzać na wszystkim oraz za wszelką cenę, ale ciąć wydatki racjonalnie, nie oszczędzając na bezpieczeństwie przyszłych mieszkańców domu, ich zdrowiu oraz solidności samej konstrukcji. Budowa domu ma to do siebie, iż są miarodajne wymienniki to w żadnym razie nie jest powiedziane, że gorsze od tych, które wskazane zostały w projekcie domu.

Na przykład dużo można zaoszczędzić, rezygnując z podpiwniczenia domu, albowiem okazuje się, że nawet częściowe podpiwniczenie domu wytwarza dość ważne środki finansowe czy też wybierając miejsca, gdzie wolno zakupić miarodajne elementy taniej, jak ogrodzenia z blachy. Kolejne oszczędności to wybór dachu i jego pokrycie – zamiast dachu wielospadowego oraz pokrycia dachówka ceramiczna wolno zastosować o wiele tańszy dach dwuspadowy oraz pokrycie dachowe w postaci blachodachówki lub dachówki bitumicznej.